דף הבית » שאלות ותשובות

שאלות ותשובות

מהו מיזם "פרי יומי"

הגמרא בקידושין (מ:) אומרת: "נשאלה שאלה: תלמוד גדול או מעשה גדול? נענה רבי טרפון ואמר – מעשה גדול. נענה רבי עקיבא ואמר- תלמוד גדול. נענו כולם ואמרו – תלמוד גדול, שהתלמוד מביא לידי מעשה".

הגמרא מציבה כאן התלבטות עקרונית. מצד אחד, השכל של האדם הוא הדבר שמניע את הכול. מאחורי כל דבר משמעותי בעולם עומדת תפיסה או הגות הנובעת ממאמץ מחשבתי. ללא המחשבה לא יהיה משמעות למעשה. מצד שני, מהו ערכה של המחשבה אם היא לא באה לידי ביטוי בעולם המעשה? כדי לממש רעיון, כדי לשנות את המציאות – נדרש מעשה. לא מספיק רק להתבונן ברעיון, אלא צריך להתנסות, לחוות את האופן שבו הוא מתגשם במציאות.

"נענו כולם ואמרו – תלמוד גדול, שהתלמוד מביא לידי מעשה"

חז"ל מלמדים אותנו שאין אפשרות לוותר על אף אחד מהצדדים. גדולתו של הלימוד הוא בכך שהוא מביא למעשה, וגדולתו של המעשה הוא בכך שהוא מממש את תכלית הלימוד.

כדי להתחבר למצוות השמיטה, הקמנו בעמותת 'שנת השבע' את מיזם הדגל של העמותה – מיזם 'פריומי', כאשר החזון הוא לחלק לכל תלמידי המוסדות שמעוניינים פירות שביעית לכל תלמיד בכל יום, במחיר סמלי בלבד, ולשלב את זה עם תוכן שקשור לשמיטה ולקדושת שביעית בבחינת : "בַּבֹּקֶר זְרַע אֶת זַרְעֶךָ וְלָעֶרֶב אַל תַּנַּח יָדֶךָ, כִּי אֵינְךָ יוֹדֵע אֵי זֶה יִכְשָׁר הֲזֶה אוֹ זֶה וְאִם שְׁנֵיהֶם כְּאֶחָד טוֹבִים" (קהלת י"א, ו).
ארבעה חכמים דרשו את הפסוק הזה בקהלת רבה, כל אחד על נושא אחר. אנו מבקשים להוסיף דרוש חמישי בהקשר של השמיטה:
כיצד נחווה את השמיטה שמזדמנת לפתחינו אחת לשבע שנים ? דרך התלמוד או דרך המעשה? והתשובה היא – "שניהם כאחד טובים" .
דרך התלמוד – בחוברת שלפניכם תוכלו להיפגש עם הלכות השמיטה לצד דברי מחשבה וטעמי המצווה של השמיטה, באופן שיבהיר את המשמעות והרעיון העומדים מאחורי מצווה חשובה זו. הכרות עם העולם המחשבתי שעומד מאחורי השמיטה, יסלול את הדרך להזדהות וחיבור עם מצווה יקרה זו, ויעורר את הרצון לעבור לעשייתה.

דרך המעשה – לדבר על השמיטה זה לא מספיק. בכדי לחוות אותה בצורה מלאה, בחרנו ב"שנת השבע" לתמוך כלכלית במתווה "אוצר בית דין", על מנת לאפשר לציבור ליהנות מפירות אלו. באופן זה כל אחד יוכל להיפגש עם קדושת השביעית ולהכניסה אל ביתו, וגם לסייע לחקלאי בקיום מצווה מיוחדת זו, וכבר ידועה שיטת בעל ספר החינוך, שאחרי המעשים נמשכים הלבבות.

לסיום, אתם נמצאים כעת בתקופה מאוד משמעותית בחייכם, תקופה בה אתם מעצבים את האישיות הרוחנית והערכית שלכם- תמו ימי התיכון בהם חוייבתם ללמוד ולהגיע להישגים, וכעת לומדים 'לשמה' – לשם הנשמה. אלו שנים נפלאות שחשוב לנצלן. התמזל מזלכם והתקופה המיוחדת הזו מזמנת לכם גם מפגש עם שנת השמיטה.
אנו מאמינים שלימוד משמעותי בנושא השמיטה, יחד עם חיזוק הגוף והנפש באכילת פירות א"י הקדושים בקדושה כפולה של זמן ומקום, יכולים ליצור חיבור גדול שילווה אתכם לשמיטות הבאות כשתהיו נשואים ובעלי משפחות בעז"ה, ולכן בחרנו להשקיע את מירב המאמצים בחינוך הדור הבא על מנת להפוך את "חשש השביעית ל"חווית השביעית"

מה משמעות הביטוי "שמיטה לחומרא"

תשובה בקרוב

מהו הפתרון המועדף ? היתר מכירה, השבתה או אוצר בית דין

תשובה בקרוב

צרו איתנו קשר
מעוניינים לשמוע עוד מידע?
מלאו את הפרטים וניצור עמכם קשר

כל הזכויות שמורות לשנת השבע © 2021

פידבקים שקיבלנו

דילוג לתוכן